Aneks - materiały do pobrania

NATERIAŁY DO POBRANIA

1949 05 Jasienica Cyrankiewicz

  • Prawa autorskie do spuścizny po Wandzie Pawlik posiada Jej rodzina: Anna Pilecka i dzieci jej zmarłej siostry Marii.
  • Nieocenionym źródłem informacji o pisarce są: pamiętnik z czasów wojny, wywiady prasowe, artykuły wspomnieniowe ukazujące się po jej nagłej śmierci, wspomnienia jej córki.
  • Wytłuszczenia w cytatach pochodzą od autorki i mają na celu ukazanie czytelnikowi ich kluczowych elementów lub wzmocnienie wypowiedzi.
  • Dostęp do wszystkich adresów internetowych podanych w przypisach był sprawdzany 1 września 2019 r. – dlatego dla oszczędności miejsca pomijamy pełny zapis: [dostęp 1 września 2019], dostępny w Internecie: http://www.sztafeta.pl/38867/
  • Prawie wszystkie fotografie prezentowane w publikacji pochodzą z archiwum rodziny Wandy Pawlik i dzięki niej są tu udostępnione. Dlatego dla przejrzystości podpisów pod zdjęciami pomijamy ten fakt uważając, że informacja zamieszczona tutaj będzie wystarczająca. Znaczna część została przekazana do zasobów Muzeum Powiatowego w Nysie (sygnatura SR.W.P.).
  • Ikona pegaza jest udostępniona nieodpłatnie na portalu: https://pl.pngtree.com

w pawlik 1995 corki

Córki Wandy Pawlik – Anna (z lewej) i Maria

 

Chcielibyśmy podziękować in gremio wszystkim, którzy nas wsparli przy realizacji tej publikacji – przy zbieraniu informacji, docieraniu do dokumentów itp. Wiemy, że bez nich niewiele udałoby się nam zdziałać.

Szczególne podziękowania chcemy złożyć rodzinie Jerzego Kozarzewskiego za udostępnienie materiałów fotograficznych na potrzeby niniejszego opracowania i zgodę na publikację wierszy ilustrujących wydarzenia z życia poety.

Dziękujemy dr. Zbigniewowi Bereszyńskiemu, pracownikowi naukowemu w Państwowym Instytucie Naukowym – Instytucie Śląskim w Opolu, za ukazanie nowych obszarów poszukiwania informacji. Zbigniew Bereszyński to opozycjonista, bada i opisuje historię opolskiego środowiska niepodległościowego.

Dziękujemy Robertowi Rudnickiemu z Piotrkowa Trybunalskiego za pomoc w dotarciu do materiałów. Robert Rudnicki jest historykiem, publicystą, autorem publikacji o ruchu narodowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Grażyna i Tadeusz Zdanowiczowie
Fundacja Nasza Nysa

Serwis nasza.nysa.pl szanuje prywatność swoich użytkowników. Przeczytaj dokładnie poniższe informacje, aby lepiej zapoznać się z prowadzoną przez nas polityką prywatności.